NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Przestępcy wyłudzali pieniądze

2019-03-04 12:00:00

Portal TnijURL.com

To darmowa platforma służąca internautom do skracania oraz maskowania długich linków na krótkie co ułatwia przesyłanie ich wiadomościami tekstowymi SMS oraz komunikatorami internetowymi. Serwis działa od 2010 roku i w tym czasie za jego pomocą skrócono ponad 100 tysięcy linków w które kliknięto ponad 8 milionów razy. Witryna została przejęta przez Ads-Center.NET Sp Zo.o. w 2018 roku. Od tego czasu serwis stale się rozwija i generuje przychody mimo że główna usługa portalu jest całkowicie darmowa. Od ponad roku istnieje możliwość zakładania darmowych kont użytkownika. Z tej możliwości skorzystało już prawie 500 osób. Serwis TnijURL.com wyróżnia się pod wieloma względami. Jest to obecnie najbardziej rozbudowany serwis służący do skracania długich adresów URL. W ostatnim komunikacie prasowym informowaliśmy o wprowadzeniu nowej możliwości skracania linków wraz z zabezpieczeniem na hasło.

 

Przestępcy wykorzystali darmową usługę

W części głównej witryny działa formularz do skracania długich linków URL. Jest on dostępny dla każdego internauty. To właśnie zostało zauważone i wykorzystane przez przestępców. Za pomocą darmowej funkcji serwisu TnijURL.com zamaskowali linki do stron z formularzami płatności na których żądali opłaty za brak zablokowania telefonu. Kwota była śmiesznie niska bo opłata to równowartość 1,47 zł, tak dokładnie. Prawdopodobnie przestępcy liczyli się z wykryciem procederu i na wszelki wypadek zadbali o niską szkodliwość czynu. Tylko że skala jest dość pokaźna. Tylko za pomocą naszego serwisu internetowego do skracania długich nazw zaatakowano ponad 1800 osób. A z informacji od internautów wiemy że również inne witryny służące do tego samego celu co nasza zostały w podobny sposób wykorzystane.

 

Z naszej strony jako administracji portalu zadbaliśmy o przekazanie wszelkich dostępnych informacji Policji, która już prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Jako że dostrzegamy problem wykorzystywania w przyszłości naszego portalu przez przestępców, zleciliśmy programistom wprowadzenie dodatkowych metod identyfikacji osób korzystających z anonimowego skracania długich linków przy pomocy naszego portalu. Innych metod obrony niestety nie można wprowadzić. Obecnie część użytkowników zakłada darmowe konta w celu posiadania listy wszystkich swoich linków w jednym miejscu oraz stały dostęp do statystyk. Jednak najwięcej lików nadal skracanych jest przy pomocy anonimowego formularza na głównej stronie naszej witryny.

 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: