NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Częste ataki na serwery typu DDOS

2019-07-29 16:02:00

Kolejny atak typu DDOS odparty

Coraz częściej otrzymujemy informację od serwerowni w której mamy osadzone swoje maszyny o próbach zablokowania realizacji naszych działań czyli wyświetlanie stron naszym użytkownikom. Bliżej nam nie znane osoby coraz częściej przypuszczają ataki typu DDOS na naszą infrastrukturę. Fizycznie przypomina to próbę wejścia dużej ilości internautów na stronę i żądania wywołania informacji z bazy danych. Przez zbyt dużą ilość zapytań serwer przestaje wysyłać odpowiedzi czyli wyświetlać stronę kolejnym internautom.

 

Coraz częściej odnotowujemy takie ataki. W latach 2010 – 2015 były one sporadyczne i zdarzały się w liczbie jednego ataku na rok. Od 2015 roku sytuacja diametralnie się zmieniała. Początkowo od tej daty zaobserwowaliśmy wzrost ataków na nasze serwery. Zdarzały się już częściej dwa lub trzy razy w roku. Za to 2019 roku jest już przerażający. Takie ataki zdarzają się raz na miesiąc lub na dwa. To pokazuje wzrost zainteresowania przestępców którzy chcą zwiększyć koszty funkcjonowania lub skutecznie utrudnić korzystanie z jakiejś witryny. Często to konkurencja zleca takie działania lub osoby z udziałowców wymyślają sposoby pokonania lepszej konkurencji. Tak czy inaczej, wyraźnie wzrosła liczba ataków które tak naprawdę nie celują w wyłudzenie danych a utrudnienie funkcjonowania serwerów które mają na celu udostępniać treści na nim zgromadzone.

 

Na szczęście wykupiliśmy usługę utrzymywania infrastruktury awaryjnej która pochłania nadmierną ilość zapytań. Atak typu DDOS ma jedną podstawową wadę. Wywołuje się zapytania za pomocą IFRAMES lub przy pomocy komputerów zombi. Są to jednosekundowe wywołania które przepuszczone przez kilka innych serwerów jako pośredniczących, gubią się i nie docierają do serwera na który przypuszczono atak.

 

Czy ktoś odczuł to zagrożenie ?

Działanie serwera nie zostało zakłócone. Wykupiona usługa pochłaniania takiego zbędnego ruchu po raz kolejny wytłumiła atak a nasi odbiorcy nawet nie odczuli że coś się dzieje. Również klienci naszej marki Tani-Host.com nie zgłaszali problemów ze stronami ani funkcjonowaniem serwerów.

Jesteśmy z tej sytuacji bardzo zadowoleni i liczymy że infrastruktura pochłaniająca będzie nadal stanowiła tarczę ochronną dla naszej usługi hostingu.

 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: